Haber

Hamas’ın İsrailli mahkumlar için Netanyahu’ya tepkisi

Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları tarafından tutulan İsrailli tutuklular, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun onları “esir değiştirmeyerek” öldürdüğünü belirterek öfkelerini dile getirdi.

Kassam Tugayları, esir tuttukları İsraillilerin Netanyahu’ya hitap ettiği videoyu Telegram hesabında yayınladı.

Videodaki tutsak 3 kadından biri, dün esir aileleri için düzenlenen basın toplantısına dikkat çekerek, “Ateşkes olması gerektiğini ve bizi serbest bırakmanız gerektiğini biliyoruz. Bize serbest bırakılacağına söz vermiştiniz.” dedi.

İsrailli kadın Netanyahu’ya hitaben şunları söyledi:

“Siyasi, askeri ve güvenlik utançlarınızı taşıyoruz. Çünkü 7 Ekim’de ortalığı karıştırdınız. Çünkü orada ordu yoktu, kimse gelmedi, kimse bizi korumadı. Biz ‘koşul’ olmayan koşullar altında tutsağız. ( Netanyahu) Bizi öldürüyorsun, hepimizi öldürüyorsun, İsrail ordusuyla hepimizi öldürmek mi istiyorsun, herkesi katlettiğin yetmiyor mu, İsrail vatandaşlarını öldürmen sana yetmiyor mu?”

Netanyahu’dan tutuklu değişimini isteyen İsrailli kadın, “Bizi artık bırakın. (Filistinlileri kastederek) vatandaşlarını ve tutuklularını derhal serbest bırakın. Herkesi serbest bırakın, ailelerimizin yanına dönelim. Şimdi!” dedi.

İsrail’in Gazze saldırılarında son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e kapsamlı bir saldırı başlattı.

İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne yoğun hava saldırıları başlattı.

İsrailli yetkililer, Gazze’den düzenlenen saldırılarda 312’si asker olmak üzere 1.400 İsraillinin öldürüldüğünü, 5.132 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in saldırılarında 3 bin 457’si çocuk, 2 bin 136’sı kadın olmak üzere 8 bin 306 Filistinlinin öldürüldüğünü, 21 bin 48 kişinin de yaralandığını bildirdi.

İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin işgal altındaki Batı Şeria’ya düzenlediği baskınlarda 122 Filistinli öldü, yaklaşık 2 bin Filistinli ise yaralandı.

İsrail bombardımanı nedeniyle Gazze’de 35, Lübnan’da ise 1 gazeteci hayatını kaybetti.

İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik yoğun saldırıları nedeniyle bölgedeki sabit hat, cep telefonu ve internet bağlantı hizmetleri durma noktasına geldi.

İsrail ordusu, 26 Ekim’den itibaren sınırlı kara operasyonlarını genişletmeye başladı ve hava saldırılarının dozunu daha da artırdı.

Binlerce yaralı ve sivilin bulunduğu Gazze’nin en büyük sağlık tesisi olan Şifa Hastanesi de İsrail ordusunun hedefi oldu.

haber-kabatas.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu