Haber

YÖK, üniversite dergilerini masaya yatıracak

Yükseköğretim Kurulunca (YÖK), 12 Aralık’ta üniversitelerin farklı alanlarından yaklaşık 90 öğretim üyesi ve ilgili kurum temsilcilerinin katılacağı “Üniversite Dergileri: Sorunlar ve Çözüm Önerileri Çalıştayı” düzenlenecek.

YÖK’ten yapılan yazılı açıklamaya nazaran, üniversite mecmualarının mevcut durumu, yayın kalitelerinin uygunlaştırılması, ulusal-uluslararası indeksler, yayın etiği, editoryal meseleler ve bunlara ait tahlil tekliflerinin ele alınacağı çalıştayda, fen-mühendislik, toplumsal, tıp ve sanat alanlarında farklı oturumlar yapılacak.

Yükseköğretim Şurası Lideri Prof. Dr. Erol Özvar, çalıştaya ait yaptığı değerlendirmede, Türkiye’nin milletlerarası yayın performansını ve hasebiyle Türkiye adresli üniversite mecmualarının kalitesini artırmanın stratejik öncelikleri ortasında olduğunu söz etti.

Çalıştayda üniversite mecmualarının durumunu düzgünleştirmek gayesiyle, editörlük ve memleketler arası akademik yayın süreçlerinde deneyimli öğretim üyelerinin, kamu kurum ve kuruluşlarından temsilcilerin ve uzmanların görüşlerini almak istediklerini belirten Özvar, şunları kaydetti:

“Katılımcılar, bilim alanlarına ve müzakere konularına göre gruplandırılacak. Çalıştayda, ulusal ve uluslararası endekslerden veri setlerinin ve bibliyometrik verilerin paylaşımına kadar tüm konuları masaya yatıracağız. Böylece akademik yayın ve özellikle dergicilik alanındaki uluslararası güncel gelişmeleri dikkate alarak, alan bazlı somut önerilerin geliştirilmesini amaçlıyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu